09.09.2020
Co łączy rejestrację czasu pracy z… zaufaniem?
W 2005 r. wprowadzono w Norwegii przepisy nakładające obowiązek rejestrowania czasu pracy. Do Regulaminu prowadzenia ksiąg rachunkowych (Forskrift om bokføring) muszą stosować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z klientami na podstawie stawki godzinowej – w tym także prawnicy. Czy to oznacza, że norweski ustawodawca nie ufa prawnikom?
Jak nietrudno się domyślić, początkowo norwescy specjaliści faktycznie mogli odnieść takie wrażenie, a tym samym – podchodzili do nowego obowiązku sceptycznie. Choć intencją nowych przepisów było wyeliminowanie pracy na czarno, a nie wykazanie braku zaufania, w praktyce oznaczało to nowe obowiązki. Firma lub kancelaria musiała przygotować się na to, aby na żądanie władz lub klienta przedstawić pogrupowane i posortowane zestawienie godzin poświęconych na pracę w danym okresie (za ostatni rok, ostatni tydzień itp.).
Nowe obowiązki przyniosły… nowe korzyści
Od wprowadzenia obowiązku rejestracji czasu pracy w Norwegii minęło już 15 lat. Czy nadal jest to dla norweskich prawników przykra konieczność, a ustawodawca wciąż uważa, że kontrola jest najwyższą formą zaufania? Niekoniecznie.
Specjaliści z Krainy Fiordów potrafili sprytnie przekuć nowy obowiązek w wymierne korzyści dla swoich organizacji. Dziś, dzięki rejestracji czasu pracy, norwescy prawnicy:
- zachowują większą kontrolę nad zarobkami zespołu i całej kancelarii,
- lepiej oceniają pracę młodszych prawników,
- wyeliminowali zjawisko moonlighting, czyli pracy na czarno,
- lepiej analizują pracę własną,
- wykorzystują zarejestrowany czas pracy do celów praktycznych, w tym m.in. do tzw. przygotowania do fakturowania.
Warto także dodać, że kontrole urzędowe w norweskich kancelariach są obecnie raczej rzadkością. Władze bardziej skupiają się na innych branżach. Ufają, że prawnicy, z racji swojego zawodu, skrupulatnie wywiązują się z obowiązku.
Rejestracja czasu pracy na dobre zagościła w skandynawskich kancelariach i stała się wręcz ich znakiem rozpoznawczym na arenie europejskiej.
Polskie kancelarie mogą czerpać z doświadczeń norweskich
W oparciu o rozmowy z klientami Advisor247 z Norwegii przygotowaliśmy e-booka “Jak to robią prawnicy w Norwegii”.
Opisujemy w nim doświadczenia norweskich specjalistów oraz wyjaśniamy, jakie dobre praktyki rodem z Norwegii można wprowadzić także w polskich kancelariach. Warto uczyć się od bardziej doświadczonych!
POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA „JAK TO ROBIĄ PRAWNICY W NORWEGII”
Nasz e-book jest skondensowany i zawiera wyłącznie praktyczne informacje – zero lania wody!
Dowiedz się więcej o sprytnym i efektywnym rejestrowaniu czasu pracy w kancelarii i przekonaj się, że nie musi to być wyłącznie przykra konieczność. Przekuj obowiązek w korzyści – zupełnie jak prawnicy z Norwegii!
Zobacz również:
09.09.2020
Advisor247 Legal na #LMD2021 - jesteśmy tam, gdzie nowocześni prawnicy!
09.09.2020
Integracja z Portalem Informacyjnym Sądów Powszechnych w Advisor247!
09.09.2020